Piec wolnostojący – jak wybrać najlepszy?

W ostatnich latach wraca moda na piece wolnostojące (czyli tzw. kozy), które są bardzo wygodne w użytkowaniu, a obecnie charakteryzują się wykorzystywaniem nowych technologii. Tego rodzaju piece posiadają też ciekawą stylistykę, dodając wnętrzom prawdziwego uroku. Jak jednak wybrać piec do własnego domu? Oto kilka wskazówek.

Piece wolnostojące – zalety ich użytkowania

Tego rodzaju piece coraz częściej zaczynają zastępować kominki, gdyż są mniej problematyczne w użytkowaniu. Do tego wolnostojące piece posiadać mogą bardzo efektowną obudowę, co sprawia, że oprócz źródła ciepła, stają się one także atrakcyjną dekoracją. Są one eleganckie i dodają wnętrzu przytulności. W dodatku stają się ekonomicznym źródłem ciepła – palenie w nich zapewnia bowiem oszczędności. Tego rodzaju piece wyposażone są w dość duże, przeszklone drzwiczki, a szyby te mogą być

  • płaskie albo panoramiczne,
  • gładkie albo ze szprosami.

Obecnie na rynku znaleźć można modele tradycyjne z fajerkami i tzw. piekarnikiem, ale także nowoczesne – z pojemną przegrodą na opał. Znacznie częściej wybierane są te drugie, gdyż są bezpieczniejsze w użytkowaniu oraz bardziej stylowe. Przy wyborze pieca wolnostojącego do swojego domu, uwagę należy zwrócić na kilka istotnych kwestii:

  • sprawność pieca – musi ona wynosić co najmniej 70%,
  • moc – ustalono, że 1 kW mocy pieca wolnostojącego ogrzewa 10-12 m² powierzchni pomieszczenia o wysokości 2,5 metra; dlatego wybierając piec trzeba koniecznie dobrać jego moc do wielkości pomieszczenia, które ma ogrzewać.
  • szacowany czas palenia – nie powinien być on krótszy niż 8 godzin, (oczywiście przy pełnym palenisku).

piece wolnostojące

Jak wybrać najlepszy piec wolnostojący?

Jeśli chodzi o tego rodzaju piece, szczególne znaczenie ma materiał ich wykonania. Oczywiście wpływa on na stylistykę urządzenia, ale przede wszystkim na jego funkcjonalność. To od tego, czy piec zostanie wykonany ze stali czy z żeliwa zależy przede wszystkim szybkość oddawania ciepła do pomieszczenia. Czym jeszcze charakteryzują się dane piece. Oto krótkie porównanie:

  1. Piece żeliwne – są dostępne w różnych kolorach i zazwyczaj posiadają wiele dekoracyjnych motywów. Ich wnętrza wykładane są cegłą szamotową, która pomaga w dłuższym utrzymywaniu ciepła (nawet po wygaśnięciu żaru). W zależności od ich ustawienia, spaliny mogą być odprowadzane do przewodu kominowego z wylotu: na górnej, bocznej lub tylnej ściance. Piece żeliwne zawsze intensywnie wypromieniowują naprawdę duże ilości ciepła.
  2. Piece stalowe mają dość cienkie ściany, a w związku z tym niskie możliwości akumulacyjne. Oznacza to, że oddawanie ciepła rozpoczyna się szybko po rozpaleniu pieca, jednak kończy zaraz po wygaśnięciu żaru. Co więcej, stalowe ścianki dość szybko się nagrzewają, czemu zapobiega się okładając je ceramicznymi lub kamiennymi kaflami. Do zalet pieców stalowych można jednak zaliczyć ich niską wagę.

Wyżej wymienione informacje mogą stanowić ważną wskazówkę w wyborze najlepszego pieca wolnostojącego do własnego domu tak, by był on w pełni dopasowany do potrzeb wszystkich mieszkańców.

Leave a Reply