Siłowniki hydrauliczne w maszynach budowlanych i przemysłowych. Sprawdź, do czego służą

Siłowniki hydrauliczne stanowią podstawę maszyn i urządzeń biorących udział w różnego rodzaju pracach budowlanych i przemysłowych. Są integralną częścią mechanizmów koparek, dźwigów, wywrotek, wózków widłowych oraz przemysłowych robotów produkcyjnych. Jak zbudowany jest typowy siłownik hydrauliczny? Na czym opiera się jego działanie?

Czym są i do czego służą siłowniki hydrauliczne?

Siłowniki hydrauliczne to stosunkowo niewielkie urządzenia o bardzo dużej sile. Dzięki swojej budowie umożliwiają pracę z ogromnymi obciążeniami. Ich możliwości wykorzystywane są szeroko tam, gdzie wykonanie pracy wymaga przenoszenia, przewożenia, przesuwania lub przeciągania obiektów o sporej masie – tak dużej, że jeden człowiek (lub nawet grupa ludzi) nie byłby sobie w stanie z tym poradzić. Mamy więc siłowniki hydrauliczne montowane we wszelkiego typu maszynach budowlanych (koparki, spychacze, samochody-wywrotki, różnego rodzaju pojazdy specjalistyczne), w robotach przemysłowych wykorzystywanych do produkcji asortymentu o dużych gabarytach, a także w mniejszych narzędziach specjalistycznych służących np. do cięcia lub rozginania solidnych konstrukcji stalowych (narzędzia stosowane przez straż pożarną do wyciągania ofiar wypadków drogowych z rozbitych pojazdów).

Jak wygląda budowa tłokowego siłownika hydraulicznego?

Na rynku dostępnych jest co najmniej kilka rodzajów siłowników hydraulicznych. Podstawowa różnica pomiędzy nimi polega na zastosowanym w ich konstrukcji tzw. organie roboczym. W zależności od typu i modelu, funkcję tego organu roboczego może pełnić tłok, nurnik bądź membrana. Najczęściej jednak stosowanymi i najbardziej popularnymi są siłowniki hydrauliczne tłokowe, które wyróżniają się pośród innych siłowników prostą konstrukcją, dużą sprawnością oraz wysoką niezawodnością.

Siłowniki hydrauliczne

Siłowniki hydrauliczne

Typowy tłokowy siłownik hydrauliczny składa się z korpusu, tłoka z uszczelką, tłoczyska i wypełniającego wnętrze oleju hydraulicznego. Korpus tłokowego siłownika hydraulicznego ma kształt cylindra. W nim umieszczono tłok otoczony uszczelką, której zadaniem jest zapobieganie przeciekania oleju hydraulicznego. Olej hydrauliczny w siłownikach hydraulicznych pełni funkcję cieczy roboczej, ponieważ to do niej należy wprawianie w ruch tłoka. Dołączone do tłoka tłoczysko to z kolei podłużny element o nieco mniejszej niż sam tłok średnicy, którego rolą jest przenoszenie siły z przesuwającego się tłoka na następne elementy mechanizmu (np. na ramię dźwigu lub robota przemysłowego).

Leave a Reply