Kratki wentylacyjne w przypadku domów z wentylacją grawitacyjną obowiązkowo muszą się znaleźć w każdej kuchni i łazience. Panują tutaj specyficzne warunki, a mianowicie wilgoć, intensywne zapachy, jak również produkty spalania. To samo dotyczy pomieszczeń technicznych i gospodarczych, gdzie nie ma okien. Sprawna i prawidłowo zamontowana wentylacja to więc podstawa. Dlaczego to takie ważne?
Kratki wentylacyjne – kiedy są potrzebne i jakie kupić?
Systemy wentylacyjne są niezbędne do przepływ powietrza, które kierowane jest do kanału wywiewnego, zakończonego kratką wentylacyjną. Taki kanał może mieć zróżnicowaną średnicę przekroju – kołową, kwadratową czy prostokątną. Jeśli zaś chodzi o kratki wentylacyjne, to dostępne są one w wersji standardowej, czyli odpowiadającej wielkościom kanałów wywiewnych. Obecnie mamy szerokie pole do popisu, jeśli chodzi o kolor kratek. Skończyła się era wyłącznie białych elementów, które nijak się mają do bieżącego wystroju wnętrza, przez co mocno rzucały się w oczy i psuły cały efekt. Bogactwo asortymentu sprawia, że można bezproblemowo kupić beżowe, szare czy też brązowe. Co więcej, wykonywane są nie tylko z tworzywa, ale także z mosiądzu, stali nierdzewnej czy ceramiki.
Kratki wentylacyjne są bardzo ważne w przypadku posiadania kuchenki gazowej i okapu. Jako, że przez kratkę do kanału wentylacyjnego przepływa zanieczyszczone powietrze, konieczne jest regularne jej czyszczenie. W celu ułatwienia sobie pracy warto postawić na kratkę mocowana na stałe ramki wraz z łatwą do zdemontowania osłonką.
Nie lekceważ kratki w kuchni
Wcale nie tak rzadko w kuchniach można dostrzec zasłoniętą przez szafkę kratkę, co mija się z celem. Postępując w taki sposób sprawiamy, że wilgotne powietrze, w którym znajdują się cząstki organiczne i zapachy podchodzące z gotowania, nie mogą zostać prawidłowo odprowadzone. Chyba nie trzeba nikomu mówić, jakie będą tego skutki. Jeszcze innym błędem jest podłączanie okapu do przewodu wentylacyjnego, co jest wręcz nielegalne, gdyż nie można łączyć wentylacji mechanicznej z grawitacyjną. Zużywanie powietrza przez urządzenia gazowe oraz wyciąganie go przez okap sprawia, że w kuchni może zabraknąć tlenu. W takiej sytuacji należy zadbać o prawidłowe wietrzenie pomieszczenia i rozważyć montaż nawiewników w oknach.
Właściwa wentylacja to podstawa w przypadku urządzeń z otwartą komorą spalania. Konieczne staje się zachowanie balansu pomiędzy nawiewem a wywiewem. Podczas niezupełnego spalania tlenu powstaje śmiercionośny czad, który jest bezwonnym i trującym gazem. Nieprawidłowa eksploatacja urządzeń gazowych jest niebezpieczna nawet w przypadku nowego budownictwa, dlatego też nie wolno tego lekceważyć.