Jak rozpoznać dobre narzędzia pneumatyczne?

Narzędzia pneumatyczne to jeden z podstawowych elementów wyposażenia każdego warsztatu mechanicznego. W porównaniu do urządzeń elektrycznych, klucze pneumatyczne się nie nagrzewają oraz są tańsze w użytkowaniu. Solidne narzędzia pneumatyczne mogą być wykorzystywane w firmie przez długie lata, bez obawy o ich szybkie zużycie czy zniszczenie. Po czym rozpoznać dobre i solidne narzędzia zasilane sprężonym powietrzem?

Jak rozpoznać dobre narzędzie pneumatyczne?

Solidne narzędzie powinno być wykonane w dużej mierze z metalu. Mowa tu przede wszystkim o układzie pneumatycznym. Najlepiej sprawdzają się złączki wykonane z mosiądzu lub aluminium. Są trwałe i nie korodują, zachowując przez bardzo długi czas swój wygląd i właściwości.

Równie ważnym znakiem rozpoznawczym dobrego narzędzia pneumatycznego jest jego kształt i rozmiary. Odpowiednio wyprofilowany uchwyt odpowiada za to, że narzędzie dobrze układa się w dłoni. Dzięki temu praca tym narzędziem jest dużo bardziej wydajna i wygodna.

narzedzia pneumatyczne

Porządne narzędzie pneumatyczne powinno również posiadać szeroką bazę części zamiennych oraz być częściowo demontowalne. Jeśli kupimy pistolet pneumatyczny, który jest sklejony a nie skręcany, w przypadku mechanicznego uszkodzenia któregoś z elementów znajdujących się wewnątrz urządzenia, nie będziemy mieli możliwości jego wymiany. Jeśli producent przewiduje możliwość wymiany niektórych podzespołów, mamy do czynienia z solidnym urządzeniem, a nie jednorazówką.

Narzędzia zasilane sprężonym powietrzem

Na rynku dostępne są różne narzędzia zasilane sprężonym powietrzem. Największym zainteresowaniem cieszą się wkrętaki pneumatyczne oraz klucze udarowe. Tego rodzaju narzędzia pneumatyczne stosowane są przede wszystkim w warsztatach samochodowych, do odkręcania kół. Bardzo popularne są również młotki igłowe oraz młotki pneumatyczne, stosowane głównie w zakładach tapicerskich i stolarskich.

Oprócz najpopularniejszych narzędzi pneumatycznych można również wymienić te mniej popularne – na przykład szlifierki taśmowe czy kątowe oraz zawory redukujące ciśnienie, smarownice, filtry liniowe, reduktory liniowe oraz wiele innych akcesoriów.

Leave a Reply