Inklinometr – co to jest i do czego służy?

Inklinometr jest to niewielkie urządzenie stosowane do pomiaru odchylenia od pionu. Za pomocą inklinometru możliwe jest bardzo dokładne określenie odchylenia obiektów, co jest przydatne w bardzo wielu dziedzinach. Szerokie spektrum zastosowania inklinometrów sprawia, że urządzenie to, staje się niezwykle popularne.

Jak działa inklinometr?

Zasada działania inklinometru opiera się o siłę grawitacji. Istnieją dwa rodzaje inklinometrów – tradycyjnej inklinometry mechaniczne, coraz częściej zastępowane są przez inklinometry elektroniczne, gwarantujące niezwykle precyzyjne pomiary. Urządzenia te bez problemu wyznaczają odchylenie kąta w zakresie od 90 nawet do 360 stopni, co jest bardzo przydatne i usprawnia pracę podczas bardzo wielu czynności. Nowoczesne inklinometry składają się z kondensatora złożonego z dwóch okładzin i ruchomego dielektryka, umiejscowionego pomiędzy okładzinami. Dielektryk wyczuwa nawet najmniejsze wychylenia całości w stosunku do pionu, podczas pomiaru natomiast dochodzi do różnic pojemności między okładziną a wahadłem mobilnym i na tej podstawie generowany jest wynik pomiaru.

Gdzie stosuje się inklinometry?

Inklinometry wykorzystywane są w bardzo wielu gałęziach przemysłu i nie tylko. Stosuje się je między innymi podczas prac ziemnych takich jak wykopy tunelów, nasypów, wałów przeciwpowodziowych, ale równie często używane są podczas prac budowlanych do pomiaru wychylenia ścian w miejscach, w których tradycyjne pomiary nie są możliwe. Coraz częściej inklinometry znajdują zastosowanie w fotowoltaice – pomagają dokładnie określić najlepsze miejsca do montażu paneli fotowoltaicznych.

Leave a Reply