System klimatyzacji VRF i VRV, rozbudowane instalacje o zmiennym przepływie czynnika chłodniczego

Terminologia stosowana zwłaszcza w branży HVACR może być dla zwykłego śmiertelnika dość skomplikowana, a niekiedy nawet niezrozumiała. Często wystarczy jeden czynnik, aby jeden system klimatyzacji był zupełnie inny od drugiego. Czy tak samo jest w przypadku systemów VRF i VRV? Sprawdźmy.

Wiele stref w jednym momencie

Mówiąc najogólniej, systemy klimatyzacji VRF i VRV to wielostrefowe urządzenia, które zostały wyposażone w regulacje zmiennego przepływu czynnika chłodniczego. Dzięki takiemu rozwiązaniu systemy klimatyzacji tego typu umożliwiają sterowanie konkretnymi strefami w oddzielnych pomieszczeniach w tym samym czasie.

System VRF

W przeciągu ostatnich kilkudziesięciu lat systemy VRF (ang. Variable Refrigerant Flow – zmienny przepływ czynnika) stały się jednymi z najdynamiczniej rozwijających się technologii dotyczących klimatyzacji. Systemy VRF wykorzystują do swojego działania zjawisko przemiany fazowej czynnika chłodniczego w jednostkach końcowych. Systemy tego typu charakteryzują się ponadto wielojednostkowością, a więc możliwością podłączenia w ramach jednego systemu dużej ilości jednostek zarówno zewnętrznych, jak i wewnętrznych, a także zmiennym przepływem czynnika chłodniczego, czyli różnym jego przepływem w różnych miejscach instalacji w tym samym czasie.
Pierwsze systemy klimatyzacji VRF powstały na początku lat 80-tych XX wieku, a ich energiczny rozwój przypada na lata 90-te ubiegłego wieku. Obecnie rynek sprzedanych na całym świecie w ciągu roku systemów VRF szacuje się na około 600 tys. sztuk jednostek zewnętrznych. Lwia część z nich trafia przede wszystkim na rynki azjatyckie (Chiny, Japonia, Korea Południowa). Zaledwie 90 tys. z nich zamawianych jest w Europie.

System VRV

System VRV, a w zasadzie jego nazwa (ang. Variable Refrigerant Volume – zmienna objętość/przepływ objętościowy czynnika chłodniczego) funkcjonuje w branży równolegle z określeniem dla systemu VRF. Nazwa VRV określa regulację wydajności urządzeń chłodniczych poprzez zmianę strumienia czynnika przepływającego przez parownik, który reguluje zawór rozprężny. Mimo tego, że systemy klimatyzacji VRV posiadają wiele zalet wynikających z ich konstrukcji oraz zastosowanej technologii urządzenia tego typu są dość sporadycznie wykorzystywane głównie z powodu wysokich kosztów inwestycyjnych. Są to systemy zaawansowane i dość skomplikowane pod względem elektronicznym. Podobnie jak to ma miejsce w przypadku systemów oznaczonych symbolem VRF również w systemach VRV można podłączyć dużą ilość jednostek zewnętrznych oraz wewnętrznych.

Leave a Reply