Samodzielne odnawianie drewnianego płotu

Drewniane płoty bez wątpienia mają swój urok i nigdy nie wyjdą z mody. Ponadto łatwo jest zmieniać ich kolor dzięki czemu mogą na nowo cieszyć oko. Ze względu na materiał, z którego są wykonane wymagają one renowacji raz na jakiś czas. Bez problemu można jej dokonać samemu i wcale nie potrzeba tu fachowca.

Odpowiednie przygotowanie połową sukcesu

Przed przystąpieniem do pracy trzeba się do niej solidnie przygotować poprzez zebranie odpowiednich narzędzi i środków. Do renowacji drewnianego płotu potrzebne będą nam pędzle, papier ścierny, myjka ciśnieniowa a także impregnat do drewna. Pracę należy rozpocząć od dokładnego umycia płotu. To bardzo istotne aby uzyskać dobrą przyczepność środka impregnującego. Następnie należy odczekać aż płot zupełnie wyschnie. Absolutnie nie lakierujemy go kiedy jest jeszcze mokry.

Nakładanie pierwszej warstwy

Kiedy stwierdzimy, że drewno wyschło przystępujemy do szlifowania jego powierzchni w celu pozbycia się starej farby z jego powierzchni. Po zakończeniu usuwamy powstały przez to pył i możemy rozpocząć nakładanie pierwszej warstwy renowacyjnego impregnatu do drewna. Preparat nakłada się równymi pociągnięciami pędzla, w kierunku ułożenia słojów drewna.  Przy zakupie najlepiej jest zwrócić uwagę aby był to środek szybkoschnący, wówczas łatwo będzie skończyć pracę w ciągu jednego dnia ponieważ będzie można nałożyć kolejną warstwę już po kilku godzinach.

Szlifowanie międzywarstwowe i druga warstwa

Po wyschnięciu pierwszej warstwy preparatu wiele osób zabiera się za nakładanie drugiej. Nie jest to fatalny błąd jednak aby uzyskać długotrwały i bardziej estetyczny efekt powinno się poświęcić czas na szlifowanie międzywarstwowe. Pozbędziemy się wówczas wszelkich nierówności i podniesionych włókien drewna. Następnie należy ponownie odpylić malowaną powierzchnię i można rozpocząć nakładanie drugiej warstwy preparatu. Deski zostawiamy później do wyschnięcia i już po kilku godzinach możemy cieszyć się efektami naszej pracy.

Leave a Reply