Wykończenie wnętrza. Farba czy tapeta na ścianę?

Do najważniejszych elementów dekoracyjnych każdego wnętrza należą ściany. To, jaki wybierzemy sposób ich wykończenia, nie tylko nada charakteru całej aranżacji pomieszczenia, ale także skutecznie ukryje jego ewentualne mankamenty.

Podstawowymi materiałami wykończeniowymi w tym temacie są różnego rodzaju farby na ścienne oraz tapety. Wybór jednych, jak i drugich może przyprawić o zawrót głowy i to nie tylko z powodu olbrzymiej liczby kolorów czy wzorów, ale także rodzajów farb i tapet.

Rodzaje farb i tapet

Farby pod względem swoich właściwości dzielą się na: akrylowe, winylowe, lateksowe, ceramiczne, a także specjalne farby hypoalergiczne przeznaczone dla osób cierpiących na alergię. W zależności od rodzaju charakteryzują się np. większą wytrzymałością (akrylowe), zmywalnością (winylowe) czy odpornością na wodę (lateksowe).

Wśród tapet natomiast wyróżniamy tapety papierowe, które należą do najtańszej opcji, wytrzymałe tapety winylowe, łatwe w położeniu tapety fizelinowe czy nawet tapety do malowania oraz nowoczesne tapety z włókna szklanego.

 Malowanie czy tapetowanie?

Mając do wyboru te dwie zupełnie różne technologie wykończenia, stoimy przed niezwykle trudnym dylematem. Oferta zarówno tapet, jak i farb jest na tyle bogata, że zaspokoi nawet te najbardziej wysublimowane gusta. Co jednak z samą pracą?

Tutaj okazuje się, że malowanie ścian jest jednak o wiele prostsze. Łatwy dostęp do nowoczesnych narzędzi malarskich (tacki, wałki, pędzle itd.), dostępnych praktycznie w każdym markecie budowlanym, a także ułatwiające pracę i pozwalające uzyskać świetne efekty taśmy malarskie, pozwalają na w miarę szybkie i naprawdę zadowalające wyniki pracy.

W przypadku tapetowania cały proces jest nieco bardziej skomplikowany i wymaga więcej wprawy oraz precyzji. Jeśli jednak mamy doświadczenie w ich kładzeniu lub znamy kogoś, kto je ma, to sprawa przestaje być tak skomplikowana. A co istotne, pomieszczenie tapetujemy tylko raz, natomiast w przypadku malowania farbą często zachodzi konieczność położenia nawet kilku warstw farby.

Dodatkowo tapety są niezwykle skuteczne w ukrywaniu wszelkiego rodzaju mankamentów, jakie znajdują się na ścianach. Nierówności, pęknięcia tynku, ślady po gwoździach itd., świetnie zostają ukryte przez dobrej jakości tapety. Warto zaznaczyć, że rosnącą popularnością cieszą się aktualnie fototapety, które umożliwiają niezwykle interesujące i unikalne aranżacje pomieszczeń.

Ciekawą alternatywą jest również połączenie obu rozwiązań, gdzie tapeta i farba współgrają ze sobą w jednym pomieszczeniu, tworząc unikalny i dopasowany tandem.

Leave a Reply