Jadania w stylu skandynawskim

Jadalnie to szczególne miejsce dla rodziny. Miejsce, dzięki któremu można podczas posiłków podtrzymywać relacje z członkami rodziny, porozmawiać, przybywać w miłej atmosferze. Dla niektórych to właśnie jadalnia, a nie salon stanowi główne, centralne miejsce w domu. Jadalnia to też świetne miejsce do organizacji towarzyski spotkań. Jej wystrój i klimat powinien zatem zachęcać do przebywania w niej, być lekki, miły, po prostu domowy.

Meble do jadalni w stylu skandynawskim

Styl skandynawski jest obecnie bardzo modną formą wykończenia i wyposażenia wnętrz, szczególnie dotyczy takich pomieszczeń jak kuchnia i jadalnia. Dzięki swojej prostocie, miłemu klimatowi i jasnym kolorom znajduje zastosowania zarówno w nowoczesnych wystrojach, jak i tych klasycznych, gdyż w zależności od upodobań domowników można go ukierunkować w stronę minimalizmu, lub bardziej ozdobnego stylu rustykalnego i klasycznego.jadalnia w stylu skandynawskim

Styl skandynawski głównie jednak opiera się na mocno ograniczonej formie, skupia się na funkcjonalizmie i prostocie. Jest zatem stosunkowo prosty do zorganizowania i nie wymaga dużego nakładu pracy. Meble do jadalni to głównie stół i krzesła, chociaż często uzupełniają ją przeszklone lub otwarte regały, nieduże komody lub kredensy.

Kolorystyka mebli w jadalni skandynawskiej

Meble do jadalni skandynawskiej pozostają głównie w kolorze białym. Aby dodać wystrojowi urozmaicenia do białych stołów dopasowuje się krzesła w jasnych brązach lub odcieniach szarości. Jeżeli zaś krzesła posiadają biały kolor, można zamiast białego stołu wybrać jasny brąz. Meble najładniej prezentują się w tym stylu jeśli wykonane są z drewna, chociaż bardziej nowoczesna aranżacje dopuszczają użycie także innych, mniej klasycznych materiałów, jak metal czy tworzywo.

Elementy jakie powinny być zachowane komponując skandynawska jadalnię to prostota, przestronność i wygoda. Jeżeli w jadalni będą stały takie meble jak kredensy czy regały, powinny być wykonane w białym kolorze, aby nie zdominowały i nie przytłoczyły przestrzeni.

Dodatki i oświetlenie jadalni

Skandynawskie jadalnie są zwykle bardzo jasne, gdyż światło pełni bardzo ważną rolę. Okna nie posiadają zdobionych firanek, czy zasłon, a wykorzystują raczej proste jednokolorowe rolety.  Oświetlenie wewnętrzne powinno posiadać minimalistyczną formę, ale sprawdzają się tutaj, szczególnie w ukierunkowanej rustykalnie jadalni kinkiety w formie metalowych lampionów. Miejsce ozdobnych żyrandoli zastępują tutaj zwykle proste w formie lampy wiszące nad stołem, najczęściej w kolorze czarnym lub szarym.

Dodatki w jadalni nie powinny się narzucać. Są tylko urozmaiceniem przestrzeni o minimalistycznej formie i dużemu funkcjonalizmowi, jak np. poduszki do siedzenia, prosty w formie zegar na ścianę, delikatne obrazy z motywem natury w jasnych drewnianych ramkach, czy drobne dodatki na stół jadalni, jak podkładki pod talerze, czy rośliny w szklanych lub metalowych doniczkach i wazonach.

Leave a Reply